Головна сторінка

Райдержадміністрація
 • Нормативно-правова база
 • Звернення громадян
 • Обговорення конституції
 • Економіка
  Райдержадміністрація – Генплани
  Бюджет
  Сільське господарство
  Підприємництво
  Центр надання адмінпослуг
 • Регуляторна політика
 • Земельні відносини
 • Освіта
 • Культура
 • Соціальний захист населення
  Служба у справах дітей
  Вивчення громадської думки
 • Реагування на критику ЗМІ
 • Фізична культура та спорт
  Туризм
  Правова допомога
 • Державний реєстр виборців
 • Відділ статистики інформує
 • Реформи в Україні
  Громадська рада при РДА
 • Публічна інформаціія
 • Каталог послуг
 • Очищення влади
 • Оборонно-мобілізаційна робота
 • Децентралізація влади
 • Запобігання проявам корупції
 • Енергоефективність
 • Цивільний захист
  Центр зайнятості інформує

  АРХІВ НОВИН

  « Липень 2019 »
  Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31        

  ІВАНИЧІ

  telefon doviru 21868

  Zvtrnennia Ivanychi

  Simeyni likari 2018

  zminy odne zhyttiu

  dytacha liniy

  BPD

  Pravova dop VAIYBER

  Y mayu pravo

  Volyniy unikalna

  dracs

  Departament finansiv

  ustyzy

  robota za kontraktom

  14-OMBR-001s03

  int 1

  Krym ce Ukraina

  0

  prozorro

  datagovua

   філія Пробації

  e-deklar

  Батурин – чорна сторінка української історії

  Сьогодні, 6 листопада 2018 року, директор КУ «Іваничівська ЦБС» Ольга Петрова провела інформаційну годину для учнів 2-3 класів, присвячену 310-ій річниці із дня Батуринської трагедії (1708 р.)

  «310 років пройшло з часу, коли відбулась Батуринська трагедія. Чорна сторінка української історії вже перегорнута, проте нам не слід забувати та постійно вчитися на помилках задля побудови міцної та незалежної держави», - звернулась Ольга Іванівна до дітей.

  На мальовничих берегах річки Сейм за 26 км від райцентру Бахмач на Чернігівщині розташувалось невеличке  місто Батурин, яке в ХVІІ столітті своєю пишність і красою не поступалось навіть Києву. Понад три століття тому був він столицею Лівобережної України – свідком багатьох політичних інтриг, військових звитяг і трагедій, резиденцією багатьох гетьманів України (1669 рік  гетьман Дем’ян Многогрішний вибрав Батурин за свою резиденцію, потім звідси правив Україною Іван Самойлович  по 1708 рік – Іван Мазепа за правління якого сталась Батуринська трагедія.)

  Іван Мазепа став гетьманом Лівобережної України у 1687 році за протекцією Василя Голіцина, фаворита російської царівни Софії, в результаті Коломацького перевороту, коли влади був позбавлений Іван Самойлович. Завдяки дипломатичному хисту Мазепі вдалось налагодити стосунки і зі спадкоємцем Софії, царем Петром I, за наказом якого навесні 1704 року виступив проти Польщі, оволодів Київщиною і Волинню.

  Наступного року Станіслав Лещинський, котрий став польським королем при підтримці шведів, запропонував Мазепі вступити до шведської коаліції. Ці переговори велися в таємниці до 1708 року - Мазепа волів дочекатися вирішальної сутички у Північній війні, котру в 1700 році Петро I почав проти шведського короля Карла XII.

   Після перемоги під Могилевом в липні 1708 році шведські війська переправились через Дніпро і, відмовившись від штурму Смоленська й подальшого наступу на Москву, із-за значного відставання  артилерії, вирушили на південь, де розраховували на обіцяну Лещинським допомогу.

  В жовтні 1708 року Іван Мазепа відмовився надіслати війська на допомогу Петру, який планував дати бій авангарду шведських підрозділів, що рухались з-під Риги на з'єднання з основними силами Карла XII. Розбивши шведів під Лісною (нині - Білорусь), і дізнавшись, що 28 жовтня Мазепа на чолі тисячного війська прибув у ставку шведського короля, Петро I віддав наказ генералу Олександру Меншикову захопити гетьманську столицю. (Батурин)

  Близько 20 тисяч драгунів і 5 тисяч піхоти Меншикова підійшли до Батурина 10 листопада, проте, зіткнувшись із добре укріпленою фортецею, не стали її штурмувати, натомість почали переговори, щоб схилити захисників міста до здачі. Один з них, прилуцький полковник Іван Ніс, відіслав до Меншикова сотника Остапа Соломаху, який показав росіянам таємний хід у батуринську фортецю. У ніч на 12 листопада (2 листопада за старим стилем) 1708 року, імітуючи штурм одним загоном, російські війська з тилу зайшли на територію міста і за дві години  його захопили .

  Під час штурму Батурина загинуло близько 3 тисяч росіян і 6 тисяч захисників міста. Частина найманців врятувалась втечею, взяті в полон міщани і козаки - страчені, як і міські жителі, котрі намагались сховатись у храмах, взятих штурмом. Загалом у Батурині загнуло до 7 тияч міщан, включаючи жінок, дітей і літніх людей. Взятий в полон керівник оборони Батурина полковник Дмитро Чечель був колесований у Глухові, в Конотопі був колесований померлий від ран його заступник німець Фрідріх Кенігсек, декого із взятих в полон козаків та сердюків калічили і четвертувалии, після чого прив'язані до дощок трупи пускали Сеймом, щоб сповістити про взяття Батурина.

  Археологічні розкопки, проведені в Батурині в 1996 - 2006 роках, дозволили виявити 138 поховань початку XVIII століття, в яких були знайдені скелети жінок і дітей, похованих без положення в труну і видимих ознак здійснення християнського обряду. Їх було перепоховано 14 листопада 2008 в знову побудованій Замковій церкві Воскресіння Господнього, яку за наказом Меншикова спалили російські війська після взяття міста.

  Відділ культури райдержадміністрації.

  Переглядів 240

  Галерея зображень

  Розробка: Відділ інформаційних технологій
  апарату Волинської облдержадміністрації
  Інформаційне наповнення:
  Іваничівська районна державна адміністрація
  Усі права на матеріали, розміщені на цьому сайті, належать Іваничівській райдержадміністрації.
  Адреса: 45300, смт Іваничі, вул. Грушевського, 13 факс (03372) 2-18-68, E-mail: info@ivaadm.gov.ua
  © 2012 ivaadm.gov.ua